Скандинавска екстраваганција низ 29 фотографии (65m2)

Стилот и елеганцијата на скандинавците, освен на улиците, се пресликани и во дизајнот на секој тамошен дом. Краткото траење на дневната светлина во поголемиот дел од годината се надоместува преку светли ѕидови во домот, монохромна палета при изборот на мебел, цврсти материјали и едноставни линии. Дизајнот кој денес го подготвивме за Вас како инспирација е совршен спој […]

Дневникот на една зграда: Карпош (Golden Art Life)

Во населбата Карпош 2, на улицата Орце Николов спроти Машинскиот факултет, на една од апсолутно најатрактивните локации во Скопје деноноќно се работи на реализација на новата Golden Art зграда. Овој објект ќе биде дом за околу 120 семејства. Зградата ќе има 8 ката плус поткровје, и нуди станови со квадратура од 38m² до 105m². Идеален распоред и идеална локација, со врвен […]

11 малечки и шик тоалети кои ќе го освежат секој дом

Тоалетот е одлично место да ја прикажете својата креативност и дух, земајќи го во предвид фактот што најмалечката просторија во домот многу лесно може да изгледа „скоцкано“ од под до плафон. Не плашете се да ставите акцент на дизајнот, користејќи светли бои и апликации, стилска санитарија и храбри додатоци. Со овој микс ќе постигнете луксузен […]

Елегантен и светол дом со една спална соба (52m2)

Често пишуваме за домови кои недостатокот на простор го компензираат со светлина, но навистина невообичаена е разноликоста која се постигнува со белата боја како основа, со неколку правилно одбрани елементи. Овој дом, лоциран во Battery Park, е одлика на њујоршкиот стил на живот – гламурозен – а сепак удобен. Дизајнерската приказна се врти околу дневната […]

Inspo apt. – Машка строгост и елеганција во стан од 48м2

Постојат две струи кои доминираат при пишувањето од страна на нашите блогери: на една страна скандинавската, со сета своја едноставност, минимализам и светлина и од друга њујоршкиот индустриски стил кој воодушевува со начинот на кој строгото успева да изгледа елегантно, а едноставното – екстравагантно. Овојпат ви носиме инспирација од дом декориран во индустриски стил, со […]

Дневникот на една зграда – GA06, Аеродром

Започнуваме ново поглавје во изградбата на домови! Објектот GA06 е нов во понудата во населба Аеродром, со избор на станови и локација кои ќе ги задоволат желбите и на најпребирливите. Општи податоци Адреса: Ул. Руди Чајевац бр. 45 и 47 Број на влезови: 2 Катови: Приземје + 9 + поткровје Избор на површина на станови: 38-83m² Со цел да […]

Француска елеганција “on a budget” – како да декорирате дом без да потрошите премногу

Кога располагате со органичен буџет, најдобрата опција која ја имате е да вложите во помал дом, и да се потрудите што е можно подобро да го искористите просторот со кој располагате. Денес за Вас подготвивме неколку совети со кои ќе го искористите максимумот, а ќе потрошите минимум од паричникот. Како бонус, сите тие совети се […]

54 метри квадратни со доволно простор за четиричлено семејство

Уникатноста на овој дом лежи во дрвените панели кои ги прекриваат скоро сите ѕидови од просторот. Исто така, тој е уникатен по паметното искористување на просторот кое овозможува и родителите и двете дечиња да живеат удобно. На дрвените панели како контраст во дневната се додадени жолта ретро фотелја и темно син двосед чија нијанса е […]

Функционален и практичен дом со една спална соба (46м2)

Кога станува збор за уредување на помали станови, постои едно златно правило со кое не можете да згрешите – на мал простор одговараат мали парчиња мебел со едноставни линии. Ова правило успешно го имплементирале сопствениците на станот за кој ќе пишуваме денес. Со површина од само 46 метри квадратни, можеби ќе помислите дека функционалноста ќе […]