Дневникот на една зграда: GA08, Аеродром

Општи податоци Адреса: Ул. „Методија Шаторов – Шарло“ бр. 17 Број на влезови: 2 Катност: Приземје + 9 + поткровје Избор на површина на станови: 38m², 42m², 43m², 46m², 52m², 55m², 57m², 59m², 72m². Со цел да Ви го направиме попрегледен и подподостапен процесот на изградба, за Вас го создадовме овој “Дневник” кој низ видеа и фотографии ќе […]

Една детска соба-две деца. Како да ја уредите?

Кога две деца делат една заедничка соба, од особена важност е да се искористи максимално секој сантиметар при уредувањето. Ние имаме неколку идеи, како да ја уредите детската соба за две деца, а при тоа и тие да се чувствуваат пријатно во неа. Кога собата е широка имате повеќе можности. Една од нив е поставувањето […]

Повторно сме дел од ракометниот камп „Кире Лазаров“

По четврти пат сме дел од ракометниот камп „Кире Лазаров“ кој и оваа година ќе се одржи во хотелот „Аквалина“ во Охрид, каде младите ракометари ќе учат од најдобриот стрелец во светот и најдобриот македонски спортист, кој со своето ракометно и животно искуство има што да им (по)каже на нашите идни ракометни ѕвезди. Нè очекуваат […]

Интригантен Стокхолмски дом со уникатен шарм

Добредојдовте во овој стан со пет соби, сместен во предградието Васастан во Стокхолм, барем виртуелно 🙂 Доколку редовно нè читате, знаете дека скандинавскиот стил ни е еден од омилените, од еден тон причини. Почнувајќи со блескавата светлина и чистите линии кои го прават просторот да изгледа средено и широко, па се до употребата на природни […]

Убавината е во малите нешта: стан од 45m2 со мини слатки детали

Дури и најмалиот простор може да изгледа луксузно доколку ги одберете вистинските материјали, бои и детали! Овој дом од 45m2 го потврдува токму тоа. Секој агол од домот е правилно искористен, создавајќи елегантен и пријатен амбиент кој плени со едноставноста, пред се. Основната боја е белата, која во комбинација со дрвени елементи, црно и нијанси […]

Ивица Јакимовски со порака на МЕФ2019: Градежниот сектор во Македонија мора да почне да вложува повеќе во енергетската ефикасност

Дел од вториот ден на македонскиот енергетски Форум 2019 беше и Ивица Јакимовски, нашиот генерален Директор. Тој на #mef2019mk излезе со порака дека, со оглед на тоа што градежништвото како сектор учествува со 40% од светската потрошувачка, градежните компании мораат многу, многу повеќе да вложуваат во енергетската ефикасност и во намалувањето на потрошувачката на енергија во овој […]

Форум за Енергетска Ефикасност oд 15ти до 17ти мај

Голден Арт е една од најпрепознатливите компании која се залага за енергетска ефикасност, чија работа и постигнувања ќе ги претстави генералниот директор Ивица Јакимовски, во склоп на панел дискусијата за енергетската ефикасност како главен фактор за намалување на потрошувачката на енергија по 2030 година. Годинава, Македонскиот енергетски форум е организиран околу темите на глобалната енергетска […]

Вселување заедно: што кога вкусот на партнерот се разликува од вашиот?

Кога би ви рекле да ги наброите сите особини кои ви се допаѓаат кај партнерот, листата веројатно би била навистина долга. Како и да е, тоа не значи дека стилот треба да ви се поклопува. Дури и идеалниот партнер нема секогаш да има исти потреби за просторот во кој живее како вие. Секако, и двајцата […]

Шведски стан во бело, сиво и розово

За нашата најнова дизајн инспирација, се враќаме во Скандинавија: преубав стан во шведскиот град Гетеборг. Ова светло, просторно катче веднаш ни го привлече вниманието поради свежата палета на бои, која комбинира светли, бели ѕидови и паркет со нежни сиви нијанси и розови детали. Просторот сепак делува удобно и топло, благодарение на многубројните текстури и принтови, […]