Ивица Јакимовски со порака на МЕФ2019: Градежниот сектор во Македонија мора да почне да вложува повеќе во енергетската ефикасност

Форум за Енергетска Ефикасност oд 15ти до 17ти мај

Голден Арт е една од најпрепознатливите компании која се залага за енергетска ефикасност, чија работа и постигнувања ќе ги претстави генералниот директор Ивица Јакимовски, во склоп на панел дискусијата за енергетската ефикасност како главен фактор за намалување на потрошувачката на енергија по 2030 година. Годинава, Македонскиот енергетски форум е организиран околу темите на глобалната енергетска […]

Вселување заедно: што кога вкусот на партнерот се разликува од вашиот?

Кога би ви рекле да ги наброите сите особини кои ви се допаѓаат кај партнерот, листата веројатно би била навистина долга. Како и да е, тоа не значи дека стилот треба да ви се поклопува. Дури и идеалниот партнер нема секогаш да има исти потреби за просторот во кој живее како вие. Секако, и двајцата […]

Дневникот на една зграда: GA08, Аеродром

Општи податоци Адреса: Ул. „Методија Шаторов – Шарло“ бр. 17 Број на влезови: 2 Катност: Приземје + 9 + поткровје Избор на површина на станови: 38m², 42m², 43m², 46m², 52m², 55m², 57m², 59m², 72m². Со цел да Ви го направиме попрегледен и подподостапен процесот на изградба, за Вас го создадовме овој “Дневник” кој низ видеа и фотографии ќе […]

Шведски стан во бело, сиво и розово

За нашата најнова дизајн инспирација, се враќаме во Скандинавија: преубав стан во шведскиот град Гетеборг. Ова светло, просторно катче веднаш ни го привлече вниманието поради свежата палета на бои, која комбинира светли, бели ѕидови и паркет со нежни сиви нијанси и розови детали. Просторот сепак делува удобно и топло, благодарение на многубројните текстури и принтови, […]

Декадентно решение за мал простор

Апартманот Леополдо, дизајниран од Маурицио Карам, е одличен пример за оптимизирање на простор од 45m². Идејното решение за овој мал стан вклучува отстранување на некои од ѕидовите и креирање на широка дневна соба, совршено задржувајќи ја приватноста во бањата и пералната. Ако мислевте дека open-plan дневни соби се возможни само во големи станови, подгответе се да […]

Зошто користиме само подови од природно дрво?

Кога се работи за материјали, квалитетот за нас не е избор, туку стандард од кој не отстапуваме при изградбата. Притоа, важно ни е да обрнеме внимание на секој детаљ, па затоа, ќе почнеме од онаа површина која е најподложна на оштетување – подот. Поради честотата на користење, подот во домот е една од првите работи […]

Модерен дом од 58 метри квадратни со стил кој воодушевува

Комбинацијата на неколку бои е секогаш добитна кога станува збор за уредување на просторот, особено кога тие бои се надополнуваат и разликуваат на перфектен начин. Еден пример за вакви компатибилни бои се црна, бела, сина и окер, кои во овој стан ја дефинираат енергијата на целиот дом. Сопствениците на домот не се плашеле да си […]

Празнична магија на трпезариската маса за Божиќ

Редовно го следите нашиот блог? Тоа значи дека веќе одлучивте како ќе ја декорирате дневната соба, па поради убедливо најдобриот избор, а и поради тоа што Вашата кујна делува како во неа да се случува магија  – колегите и пријателите Ви соопштија дека ќе слават Божиќ токму кај Вас. Па и ништо чудно, кога Вашиот дом […]